Src Belgesi - Aydın Sarı Src ve Psikoteknik Kursu

BELGE TANIMLAMALARI

Src 1 belgesi alan sürücüler Uluslararası yolcu taşımacılığı yaparlar ve Yurtiçi yolcu taşımacılığı yapan Src 2 belgesini de kapsar. Src 1 belgesini alan sürücüler Src 2 Belgesini de almış sayılır.

Src 3 Belgesi alan sürücüler uluslararası yük, eşya ve kargo taşımacılığı yaparlar ve Yurtiçi yük, eşya ve kargo taşımacılığı yapan Src 4 belgesini de kapsar. Src 3 belgesini alan sürücüler Src 4 Belgesini de almış sayılır.

Src 5 Belgesi alabilmek için Src 4 belgesine sahip olmak gerekir.

01.01.2008 tarihinden itibaran ruhsatında kamyon, kamyonet, çekici, minibüs, otobüs ve her türlü ticari araç yazan araçları kullanmak için Src Belgesi alma zorunluluğu vardır.

Src Belgesi SÜRÜCÜ kelimesinin kısaltılmış harflerinden oluşmuştur. Ulaştırma Bakanlığının yetkilendirmiş olduğu kurumlar tarafından sınavlı veya sınavsız olarak verilir. Ehliyet tarihine göre sınavlı veya sınavsız src alabilirsiniz. Sınavsız Src şartları için linki tıklayabilir veya kursumuzu arayabilirsiniz. Ulaştırma Bakanlığı ticari amaçla kullanılan her türlü araç için sürücülere Src Belgesi alma şartı getirmiştir. Src Belgesi olmadan kullanılan araç için hem aracın sahibine hem de sürücüsüne ayrı ayrı ceza kesilir. Src Belgesinin kullanım alanında faaliyet gösteren bir çok firma personel alımı yaparken sürücülerden src belgesini şart koşmaktadır.

Src kaydı için Kimlik veya ehliyet fotokopininiz, 1 adet fotoğraf ve diploma fotokopiniz yeterlidir.

Src Belgesi alacak öğrencilerin sorumlu olduğu dersler

 • Güvenli Sürüş Teknikleri
 • Ulaştırma Mevzuatı
 • Trafik Kuralları, Cezalar
 • Trafik Kazalarının Önlenmesi
 • Çalışma ve Dinlenme Süreleri
 • Davranış Psikolojisi
 • İletişim Teknolojileri
 • Tehlikeli Madde Taşımacılığı
 • Gümrük, TIR ve Kaçakçılık Mevzuatı
 • Turizm Taşımacılığı
 • Düzenli Yolcu Taşımacılığı
 • Yasal Sorumluluklar ve Sigorta
 • Harita Okuma Bilgisi
 • Güzergâh ve Geçiş Belgeleri
 • İlkyardım
 • Araç Bilgisi ile Ekonomik Araç

 


Src Belgesi kanunen Karayolu Taşıma Kanunu’na göre karayolu taşımacılığında yük ve yolcu taşıyan araç sahiplerinin almakla yükümlü oldukları mesleki yeterlilik belgesi olduğunu söylemek mümkün olmaktadır. Karayolu Taşıma Yönetmeliğine göre yük haricinde yolcu ve kargo ve yolcu taşıyan araçlar ticari araç olarak ifade edildiğini söyleyebiliriz.

Bu tarz araçları kullanan sürücülerde Src Belgesi adı altında, Sürücü belgesi haricinde mesleki yeterlilik belgesi ve psikoteknik raporu olmak zorundadır.Saydığımız belgelerden birinin eksik olması halinde sürücülere cezai işlem uygulandığını söylemek gerekir.Src Belgesi Uluslararası taşımacılık yapan şoförlerin yeterliliklerini gösteren belge olduğunu söyleyebiliriz. Şoförler bu belgeyi almak için 32 saat süren bir eğitimden geçerek bu belgesi almaya hak kazanmaktadırlar.

Src Belgesi vermeye yetkili kurumlara kayıt yaptırarak SRC belgesi alımını belirli kriterlerin sonucunda rahatlıkla yapabilirsiniz.Src Belgesi almak için Milli Eğitim Bakanlığı’nın yetki verdiği kurumlardan birine başvurularak alınmaktadır. Belgeyi almak adına girilecek eğitimlerin mutlaka tamamlanarak belge verilmektedir.

Bu eğitimler genellikle hafta sonları, günde 8 saat şeklinde verilmektedir ve yaklaşık 3 haftada tamamlandığını söylemek mümkün olmaktadır. Eğitimlerini alan sürücüler sınava girdikten ve başarılı olduktan sonra belgelerini alarak uygunluk verilmektedir.

Src Belgesi sınavları geçtiğimiz yılda 5 tane yapılmıştı fakat 2019 sınav takviminde kursların çok sayıda sınav yaptığını söylemek mümkün olmaktadır. Her kursun sınıflarına göre yaptığı sınav tarihleri farklı olup 2019 sınav sonuçlarının aynı gün açıklandığını  söylemek mümkün olmaktadır.

Src Belgesi sınavı teorik ve uygulama sınavlarından oluşturularak gerçekleştirilmektedir. Çoktan seçmeli teorik sınav 1 saat sürecek olup sınav soruları eski sistemden çok aksine 40 adetten oluştuğunu söyleyebiliriz. Her sorunun değeri 2.5 puan olup, sınavlar her kurs için farklı saatlerde olabilir ancak genellikle saat 10:00 olarak düzenlendiğini söyleyebiliriz. Src Belgesi sınavında başarılı olmak için en az 28 soruya doğru yanıt verilmesini gerektiğini söylemek gerekir. Yanlış sorular doğru soruları etkilememekle birlikte teorik sınavda başarılı olan sürücüler her sorunun yaklaşık 60 saniye sürdüğü uygulama sınavına girdiklerini belirtmek gerekir. Src Belgesi görsel ya da video şeklinde oluşmakla birlikte 3 soruluk uygulama sınavında  ise 3 sorunun 2'sine ya doğru yanıt vermek, sınavdan geçmek için yeterli olabileceğini söyleyebiliriz.

Aydın Sarı Src Kursu - Aydın Sarı Psikoteknik Merkezi
Şirinevler Meydanı Meriç sk. Halis Ahmet İş Merkezi no:6 Şirinevler-Bahçelievler İSTANBUL

Telefonlar

4443021 - 05517312323

Bize Ulaşın